Wodoszczelny i nieprzywierający do rany plaster

Wodoszczelny i nieprzywierający do rany plaster

Po operacji bardzo ważne jest zabezpieczenie rany. Rany operacyjne są oczywiście zszywane. Obecnie lekarz mają duży wybór szwów nierozpuszczalnych i rozpuszczalnych. Mimo wszystko linia cięcia zawsze jest widoczna i nie da się jej zasłonić całkowicie szwami.

Plastry zmniejszające ryzyko zakażenia i maceracji skóry

plastry pooperacyjne na rolceWłaśnie dlatego używa się plastrów pooperacyjnych, które mają dodatkowo zabezpieczyć ranę. Najlepsze plastry to te, które pozwalają ranie „oddychać”. Nie należy wybierać plastrów, które nie przepuszczają powietrza. Takie plastry mogą zdziałać więcej szkody niż pożytku, bo przez nie mogą rozwinąć się bakterie beztlenowe. Obecnie w wielu sklepach medycznych (również tych internetowych) można zakupić plastry w ilościach hurtowych, które posiadają właściwości antybakteryjne. Takie plastry pooperacyjne na rolce powinny być też wodoszczelne. Dzięki temu pacjent nie musi zdejmować plastra za każdym razem, kiedy bierze kąpiel. Od czasu do czasu plaster należy wymieniać na nowy. Najlepsze plastry to te, które wykonane są z przezroczystej i przewiewnej folii poliuretanowej. Takie plastry mają to do siebie, że chronią ranę nie tylko przed wodą, ale również rozwojem bakterii. Nie dochodzi też do maceracji skóry, jak to często bywa przy stosowaniu zwykłych, tanich plastrów. Wybierając plaster, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest sam opatrunek, czyli inaczej wkład chłonny. Powinien być on wykonany z materiału, który nie przywiera do rany.

Tylko wtedy możliwe jest bezbolesne usuwanie opatrunku. Usuwanie takich opatrunków nie wiąże się z ponownym podrażnieniem rany pooperacyjnej. Opatrunek można zdjąć szybko i bez naruszania rany. Wymiary plastrów pooperacyjnych mogą być różne. Bardzo często stosowane są plastry o wymiarach 5×7 cm, które odrywa się z rolki.

Comments are closed.