Uprawa roślin oleistych

Uprawa roślin oleistych

Uprawa roślin oleistych, a przede wszystkim rzepaku stanowi jedno z głównych źródeł dochodu wielu gospodarstw rolnych w Polsce. Jest to jednak roślina bardzo wymagająca, która negatywnie reaguje na wiele warunków środowiskowych, w związku z tym, aby produkcja była dochodowa uprawy należy objąć skutecznym systemem nawożenia.

Skuteczne nawozy stosowane w uprawie rzepaku

nawożenie rzepakuW naszym klimacie uprawiana jest głównie ozima odmiana rzepaku. Uwzględniając wysokie wymagania glebowe rośliny oraz konieczność zimowania w niskich temperaturach i kontynuację wegetacji wiosną, musimy dobrać właściwe preparaty wzmacniające odporność, a także stymulujące wzrost upraw. Odpowiednie nawożenie rzepaku powinno łączyć ze sobą stosowanie preparatów doglebowych oraz dolistnych. Pozwoli to na dostarczenie do gleby azotu, fosforu, siarki, potasu, wapnia, magnezu, a bezpośrednio do struktur roślinnych niezbędnych mikroelementów w postaci boru, manganu, miedzi, żelaza oraz innych składników. Dzięki temu zapewnimy uprawom zabezpieczenie przed warunkami stresowymi oraz szybką regenerację roślin w wypadku ich wystąpienia, wzmocnimy je, a także umożliwimy właściwy wzrost biomasy. W uprawie rzepaku bardzo istotna jest profilaktyka. Nieprawidłowości w rozwoju roślin są bardzo często zauważalne dopiero w chwili plonowania, dlatego dostarczanie wysokiej jakości nawozów jest konieczne już w okresie wegetacji upraw.

Stosowanie specjalistycznych preparatów w uprawie rzepaku jest niezbędne, jeżeli chcemy zapewnić sobie zyski z plonów. Wysokie wymagania rośliny powodują, że bez dodatkowego wsparcia nie mowy o uzyskaniu takiej biomasy, która pozwoli na rentowną sprzedaż. Obecnie rynek nawozów rolniczych jest bardzo szeroki, dlatego musimy kierować się jakością wybieranych preparatów, żeby nie szkodzić lecz wzmacniać uprawy.

Comments are closed.