Tryptofan, arginina, prolina i inne aminokwasy w nawozach dla zbóż

Każda roślina potrzebuje do wzrostu odpowiednich składników. Wśród tych składników duże znaczenie mają aminokwasy. Zupełną nowością na polskim rynku jest nawożenie roślin nawozami aminokwasowymi, które dostarczą roślinom tego, czego potrzebują.

Przyspieszenie wzrostu roślin poprzez zastosowanie nawozów nalistnych z aminokwasami

nawozy aminokwasowe dla zbóżDotychczas rośliny były odżywiane głównie związkami nieorganicznymi. Wśród nich stosowano przede wszystkim chlorki, siarczany, mocznik. Są to związki bardzo proste. Pobieranie tych związków przez rośliny było jednak bardzo wolne. Efekty z kolei były znikome. Dlatego wprowadzono nawożenie nalistne. W nawozach nalistnych stosuje się obecnie różne nośniki substancji odżywczych. Te nośniki sprawiają, że składniki szybciej trafiają do roślin. Nośniki są związkami kompleksującymi lub chelatującymi. Warto stosować nawozy aminokwasowe dla zbóż, które sprawiają, że rośliny rosną nie tylko szybciej, ale są też silniejsze i zdrowsze. Jeśli chodzi o odżywianie mineralne, to nadal produkuje się nawozy, które dostarczają roślinie pojedynczych składników, pierwiastków. Z nich roślina tworzy sama bardziej skomplikowane związki, które może wykorzystać. Wiadomo, że synteza związków wymaga nie tylko czasu, ale i odpowiednich warunków. Ważna jest odpowiednia temperatura, wilgotność, brak czynników stresu. Nawozy aminokwasowe są przełomem w odżywianiu dolistnym, ponieważ dostarczają roślinom już gotowych związków.

Aminokwas jest związkiem łatwo rozpoznawalnym przez rośliny, który pobudza je do wzrostu. Rośliny szybko pobierają aminokwasy i wykorzystują je. Wiadomo, że roślina jest zdolna do syntezy aminokwasów z prostych składników, ale jest to dla niej ogromny nakład energetyczny. W nawozach aminokwasowych stosuje się różne związki wpływające pozytywnie na wzrost roślin np. tryptofan, argininę, prolinę, walinę i inne.

Komentarze są wyłączone.