Piece wolnostojące typu koza

Decydując się na zakup kominka zwanego potocznie kozą należy najpierw zastanowić się do czego kominek będzie nam służył. Czasami ze względu na swój wygląd kominek stanowi jedynie element ozdobny domu. Z drugiej strony taki kominek może stać się źródłem ciepła dla całego domu o ile będzie odpowiednio użytkowany.

Piecyk wolnostojący do ogrzewania domu

kominek kozaJeśli pragniemy aby kominek koza stał się głównym źródłem ciepła w domu trzeba zacząć od materiału z jakiego jest wykonany. Ważne jest aby wnętrze kozy było wyłożone specjalnego rodzaju materiałami izolującymi. Taki rodzaj pieca dłużej zachowuje ciepło. To czy koza będzie wstanie ogrzać cały dom zależy tak naprawdę od metrażu. Małe domki letniskowe bez problemu można ogrzewać kominkiem wolnostojącym, zwłaszcza jeśli umieścimy go w centralnej części pomieszczenia. Jeśli natomiast mówimy o domu mieszkalnym o dość dużej powierzchni to niestety koza będzie w stanie zapewnić ciepło jedynie w pomieszczeniu w którym się znajduje. Piece typu koza wymagają podłączenia do instalacji kominowej. Warto pamiętać, że kominek nagrzewa się więc należy zadbać aby był umieszczony w pewnej odległości od mebli i innych przedmiotów. Najczęściej zaleca się, aby kominek dla pełnego bezpieczeństwa ustawiać na podeście z niepalnego materiału. Nie jest to konieczne, ale sprawia, że żar który może wypaść z paleniska nie rozprzestrzeni ognia.

Często piece tego typu stają się elementem wystroju pomieszczenia. Zwłaszcza, że mogą być bogato zdobione, wykonane z ciężkiego żeliwa, przypominające piękny mebel. Mowa tutaj o kominkach w stylu vintage. Stylizowane są one na tradycyjne kozy używane przez naszych dziadków i pradziadków. Rozpalanie takiego piecyka jest szczególnie przyjemne w długie zimowe wieczory.

Komentarze są wyłączone.